Az autó rendszeres tisztítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem az állagmegóvás egyik legfontosabb alappillére is. A gondos mosás eltávolítja a fényezésre káros szennyeződéseket, így hozzájárul az autó értékének megőrzéséhez. Sokan azonban nem is sejtik, hogy egy rosszul berögzült, szinte ösztönös mozdulattal többet ártanak, mint használnak.

Sok magyar autótulajdonos ugyanis körkörös mozdulatokkal mossa a járművét, ami egyenes út a fényezés tönkretételéhez.

A probléma gyökere a fizika egyszerű törvényeiben rejlik. Amikor egy mosószivaccsal vagy kendővel körkörösen dörzsöljük az autó felületét, a kosz apró, éles részecskéit – mint a porszemcsék, homok vagy egyéb szennyeződések – lényegében végighúzzuk a lakkozáson.

Erős, közvetlen fényben, például napsütésben vagy egy lámpa alatt vizsgálva az autót ezek a karcok pókhálószerű mintázatot alkotnak, ami drasztikusan rontja a fényezés esztétikáját. Hosszú távon ezek a mikrokarcok összeadódnak, a fényezés elveszíti mélységét, fényét, és fokozatosan bemattul.

A végeredmény egy fakó, élettelen felület, amelynek helyreállítása már csak egy költséges, többlépcsős polírozási folyamattal lehetséges. Ez nem csupán drága, de minden egyes polírozás a lakkréteg vastagságát csökkenti, tehát a folyamat nem ismételhető a végtelenségig.

Ezzel a mozdulattal teszi tönkre sok magyar autós a fényezést mosás közben 1

A kerekekhez használjunk külön eszközöket. Nem mossuk a fékporos szivaccsal a karosszériát. Fotó: Getty Images

A kefét is kerüljük, ha féltjük a fényezést!

Ahogy az otthoni mosásnál, a behajtós automata mosóknál is a kefék jelentik a fő rizikót. Ezek egyrészt nem túl puha műanyag szálakból vannak, másrészt általában ritkán cserélik őket, így a kefék sörtéi közé a számtalan autó mosása során nagyon sok szennyeződés tapadhat.

Gyakorlatilag a koszt csuszatolják a karosszéria felületén, ez jelentős mosási karcolást okozhat, ami nagyon csúnyán meg tudja fakítani a színes vagy fekete fényezést. A karcok mintázatából egy autókozmetikus ránézésre meg tudja mondani, hogy az eléje került járművet érintésmentes kézi vagy automata gépi mosóban szokták-e tisztítani.

„A rendszeresen kefével mosott autóknál öt év alatt simán lehet a 150 mikronos lakkrétegből 110-100 mikronos, míg egy érintésmentesen mosott vagy autókozmetikában kezeltnél maximum 5-10 mikron kopik le” – magyarázta a szakértő, aki egyértelműen az önkiszolgáló kézi mosót ajánlja annak, aki szeretné hosszan szép állapotban tartani a járművét.

Mi a helyes módszer?

Alapos áztatás, a kosz feloldása után jöhet a mosás. A szakértők egyöntetűen az egyirányú mozdulatokat javasolják. A helyes technika lényege, hogy a mosóeszközt – legyen az mikroszálas kesztyű vagy szivacs – mindig egyenes vonalban, enyhe nyomással húzzuk végig a felületen. Az egyenes mozdulatokkal a szennyeződést lényegében „letoljuk” a felületről, ahelyett, hogy újra és újra áthúznánk rajta.

Ezzel a mozdulattal teszi tönkre sok magyar autós a fényezést mosás közben 3Fentről lefelé haladj! Mindig a tetővel kezdj, és fokozatosan haladj lefelé, a legkoszosabb alsó részeket (küszöbök, lökhárítók alja) hagyva a végére. Érdemes ezekhez a részekhez egy külön mosóeszközt használni.

Hogy a porszemeket ne vigyük fel újra és újra a felületre, használjunk két mosóvödröt! Az egyikbe samponos, a másikba öblítővíz kerül.

A samponos vízbe teszed a mosáshoz használt eszközt, dolgozol vele, de a sima vizes vödörben öblíted, majd az öblített darabot újra a samponos vödörbe mártod, és folytatod a mosást. Ezzel magadnak segítesz, ugyanis a koszt nem húzgálod magaddal a fényezésen, mert az a tiszta vizes vödörben landolt öblítéskor.

Nagyon fontos, hogy mindezt nyáron, meleg időben ne napközben, azaz délelőtt 10 és este 6 között tegyük, mert a felforrósodott karosszériára rákövesedik a víz – ennek eltávolítása aztán hosszadalmas munka, drága mulatság, néha már csak polírozással vagy csiszolással lehet megoldani.