Volt, amikor még pontosabbnak is hitték, mint a Tesla megoldását, több sebből vérezhető az a LiDAR-technológia, amit az ismertebb gyártók közül elsősorban a Volvo használt az önvezető funkcióihoz. Érzékelői állandó infravörös lézersugarakat bocsátanak ki: ezek mérik a közeli tárgyak távolságát; a rendszer erre támaszkodva térképezi fel a jármű környezetét és rekonstruálja 3D-ben a közelben található összes tárgyat.
Bármennyire hasznos és kulcsfontosságú ezeknek a szenzoroknak a működése, épp emiatt óvatosnak kell lenni az új autók fényképezésekor. Legalábbis egy, a Redditen a közelmúltban megjelent, tanulságosnak tűnő felvétel alapján: a Futurism szúrta ki, hogy több Volvo-tulajdonos mobiltelefonjában is maradandó kár keletkezett, miután kameráik az EX90 tetején elhelyezett LiDAR-érzékelők hatósugarába kerültek. Két hazai esetről is tudunk, amikor ez történt.
Never film the new Ex90 because you will break your cell camera.Lidar lasers burn your camera.
byu/Jeguetelli inVolvo
Az erős, ennek ellenére az emberi szem látótávolságán kívül eső lézersugarak csillagképszerű, színes pontok égettek bele a kamerák szenzoraiba. Távolabbi fókusz esetén eltűnhetnek ezek a pöttyök, amire az a magyarázat, hogy a telefonkészülékek kamerái különböző lencséket használnak. A szemünk épsége miatt nem kell különösebben aggódni, ugyanis például a Volvo LiDAR-rendszere 1550 nanométeres lézereket használ: ezen a hullámhosszon a fény még a retinát sem éri el, igaz, emellett sem ajánlatos hosszasan bámulni a szenzorokat.
A svéd márka már korábban is felhívta a figyelmet ennek kockázatra, de az eset óta még hangsúlyosabban teszi. Mint írják, nem minden okostelefon esetében jelentkezik a probléma, mert vannak modellek, amiket beépített védelemmel láttak el a nagy intenzitású fényforrásokkal szemben.
Ilyen a Volvo EX90 – a képre kattintva galéria nyílik:





A Volvo EX90-et korábban a Vezess is kipróbálta, a teszt ide kattintva olvasható el: