Banglades a Föld egyik legsűrűbben lakott és egyik legnépesebb országa (mérete csupán Magyarország másfélszerese, ám ekkora területen él 156 millió ember), ehhez a zsúfoltsághoz pedig mély szegénység társul.
Közlekedni viszont kell, és a tuktuk, riksa, robogó vonalat elhagyva a vonatok mellett a buszok népszerűek a vándorló milliók köreiben. Különösen az ország belső területein sok a buszjárat, ahol más közlekedési lehetőségek korlátozottak lehetnek. Csakhogy ezeken a részeken nagy a zsúfoltság, az utak pedig keskenyek, így a buszok gyakran úgy közlekednek mint egy tehéncsorda. Egymással ütközve, a másikat lökdösve haladnak előre.

Fotó: Getty Images/habib billah
A hasonlóságok sora itt nem ér véget. Ha nagy dugó alakul ki, akkor a forgalmi rendőrök egy nagy bottal jönnek, és addig verik a buszok oldalát, amíg azok arrébb nem vánszorognak. Ezért a járművek tele vannak horpadással, sérüléssel, amiket teljesen felesleges kijavítani. Sőt a TBS News oknyomozása szerint a busztulajdonosok szinte soha nem javíttatják a sérüléseket – a horpadás kvázi státusszimbólum, azt üzeni: „gyorsan dolgozom, sok az utasom.”
A sofőrök nem törődnek sávokkal, elsőbbséggel vagy a gyalogosokkal. A videó lényegében élő illusztrációja annak, amit a bangladesi közlekedéskutatók „ütközés‑alapú menetrendnek” neveznek: a buszok szó szerint „dodzsemeznek”.
„Dakkában a busz- és a teherautó-sofőrök az élet császárai. Indulás előtt elrágnak néhány bétellevelet (Ázsia-szerte elterjedt, élénkítő hatása miatt fogyasztott növény), feltekerik a magnót és egész nap átszellemült arccal űzik-hajtják a tohonya közlekedőket.
A cigit és a mobiltelefont az út végén teszik le, szabad kezükkel a szélvédőre aggatott színes textileket, kabalákat, családi fényképeket igazgatják, a két combjuk közé szorított kormánnyal bátran manővereznek.” – magyarnarancs.hu
Country with no traffic rules
byu/MusixStar ininteresting