Egy friss, 2025 áprilisában közzétett német sugárvédelmi tanulmány szerint az elektromos autók használata nem jelent egészségügyi kockázatot az elektromágneses sugárzás miatt. A tanulmányt a Német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal (BfS) és a Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium (BMUV) megbízásából végezték el, és annak eredményei szerint az összes vizsgált jármű megfelelt az egészség védelmére vonatkozó ajánlott határértékeknek.
A kutatás megállapította, hogy az elektromos autókban nem vagyunk alapvetően erősebb mágneses tereknek kitéve, mint a hagyományos vagy hibrid hajtású járművekben. A vizsgálat során tizennégy különböző, 2019 és 2021 között gyártott elektromos személygépkocsi mágneses mezejét mérték különböző üzemállapotokban.
„Bár néhány esetben viszonylag erősebb mágneses mezőket generáltak a vizsgált járművek, de még ilyenkor is ajánlott határértékek alatt maradtak az értékek. Ez azt jelenti, hogy jelenlegi ismereteink szerint nincs egészségkárosító hatása a teljesen elektromos vagy hibrid járműveknek” – emelte ki dr. Inge Paulini, a BfS elnöke.
A mágneses mező minden autóban jelen van
Elektromágneses terek akkor alakulnak ki, amikor valahol elektromos áram folyik. Ez minden modern járműre igaz, nem csak az elektromosokra. Ezen mágneses tér forrásai lehetnek például a klímaberendezések, ventilátorok, elektromos ablakemelők vagy az ülésfűtés is. Elektromos autók esetében azonban a nagy teljesítményű akkumulátor, a nagyfeszültségű kábelezés, az inverter és maga az elektromos hajtás is plusz áramfolyamot generál, ezért gondolták sokan, hogy ez már biztosan káros az egészségre.
A részletes mérések és szimulációk kimutatták, hogy a legerősebb elektromágneses terek az első ülések előtti lábtérben jelentkeztek. A fej- és törzsterületeken alacsonyabb értékeket mértek. Fontos megállapítás volt az is, hogy nem a motor teljesítménye, hanem a vezetési stílus – például erőteljes gyorsítás vagy fékezés – befolyásolta leginkább a mágneses tér intenzitását.
Rövid idejű kiugrásokat tapasztaltak még a fékpedál lenyomásakor vagy a jármű beindításakor, függetlenül a hajtás típusától. A legmagasabb lokális értéket a hibrid autók indításakor mérték.
Dr. Paulini szerint a járműgyártóknak lehetőségük van arra, hogy intelligens tervezéssel csökkentsék ezeket az értékeket.
„Ha az elektromágneses forrásokat a lehető legtávolabb helyezik el az utasoktól, csökkenthetik azok kitettségét. Ezt már a járműfejlesztés korai szakaszában figyelembe kellene venni.”
Ez a tanulmány a BfS szerint eddig a legátfogóbb és legrészletesebb vizsgálat a mágneses mezők elektromos járművekben történő előfordulásáról. A méréseket nemcsak laboratóriumi körülmények között, hanem tesztpályákon és valós közúti forgalomban is elvégezték. Összesen 11 tisztán elektromos autót, 2 hibrid és 1 belső égésű motorral szerelt járművet vizsgáltak.
A kutatás minden esetben az egészségügyi határértékek alatt maradó mágneses terhelést mutatott ki, így káros hatás megjelenése valószínűtlen.