Bő két évvel ezelőtt adtunk hírt arról, hogy az Audi alaposan átvariálja modelljeinek nevezéktanát. Az akkori tervek szerint úgy volt, hogy a páros számú típusneveket a tisztán elektromos, míg a páratlan számok a hagyományos-hajtású és hibrid modellek neveiben szerepel majd. Aztán 2025 februárjában újabb hír jött, ami arról szólt, hogy a márka ejtette a korábbi tervet.
Most úgy áll a nagy átnevezősdi, hogy A4 már nincs a kínálatban – a logika szerint ennek elektromosnak kellene lennie – viszont A6 és A8 szerepel az árlistában, méghozzá hagyományos, belsőégésű motorokkal. Megszületett viszont egy szedánszerű modell A5 néven, amely eddig kupé és Sportback formákkal létezett. A jelenlegi A5 már nem lesz újra A4-es, de a jövőben bármi előfordulhat. Még az is, hogy visszakapja a modell az eredeti nevét.
Szóval most úgy fest, hogy az Audi A4-es helyét az A5-re keresztelt változat vette át, amiből kombi és Limousine néven profilból klasszikus négyajtósnak kinéző, de valójában ötajtós karosszériaváltozat is készül. Ezt próbáltuk ki legutóbb, a választható erősebb, 204 lóerős benzinmotorral.





Külső
Mindegy is hol tart az Audi a névadás reformjával, annyi biztos, hogy az A4 és A4 kombi helyett most A5 Limousine és A5 Avant található a hazai árlistán. Illetve van S5 is, aki valami sportosabbra vágyik. Ezzel párhuzamosan a karosszéria mérete is nőtt, amitől már nem is a középkategóriába, hanem a felső-középkategóriába sorolják az átváltozott modellt. A plusz centiket szinte kizárólag a tengelytáv növelésére használták el, amitől a belső helykínálat nagyvonalúbb.
Az alábbi táblázatban az Audi A5 karosszériájának méretei, illetve zárójelben a plusz milliméterek láthatók a korábbi A4-gyel összevetve:
Audi A5 Sedan (változás) | Audi A5 Avant (változás) | ||
Hosszúság | mm | 4829 (+67) | 4829 (+67) |
Szélesség (tükrök nélkül) | mm | 1860 (+13) | 1860 (+13) |
Magasság | mm | 1444 (+24) | 1460 (+11) |
Tengelytáv | mm | 2900 (+68) | 2900 (+68) |
Csomagtartó min./max. | liter | 445 / 1299 | 476 / 1424 |
Az A5 modellek az elsők, amelyeknél a VW-csoport az új PPC padlólemezre építkezik, és mint a fenti táblázatból is kiderül, 4829 milliméter hosszú, 1860 mm széles, magassága 1444 mm, tengelytávja pedig 2900 mm. Ez az A5 is tovább viszi az Audik hagyományosan sportosan elegáns megjelenését. Nincsen nagy tűzijáték, mégis jó ránézni, kellemes a szemnek. Kissé lágy vonalak jellemezik de összhatás, masszív, erőt sugárzó.
Oldalról a rövid túlnyúlások és a kupészerűen hamar lefelé induló tetőív izgalmas az autón. Orrán egész komor a hatszögletű hűtőmaszk, amit hatszögletű mintájú hűtőrács tölt ki.Van még két óriási, valódi funkcióval rendelkező nyílás is, ami a kerekek felé vezeti el a levegőt kisimítva az ott keletkező légörvényeket, ezzel csökkentve a légellenállást. A karosszéria közegellenállási együtthatója 0,27-es, ami többek között a karosszéria síkjába lapuló külső kilincske érdeme is. Ezek használata csak eleinte furcsa, ahogy érintésre elektronikusan reteszelődik az ajtó, nem kell a kilincset sem kipiszkálni, sem meghúzni.
Persze komolya hangsúlyt feltettek a fényszórók megrajzolására is, ezek elöl megadják azt az arcot, ami kell ahhoz, hogy az autópályák belső sávjában komolyan vegyék, hátul a ma divatos teljes szélességű elemmel találkozunk, amely hasonlít a Q4-esen láthatóra. Autórajongók figyelem, egy pár valódi kipufogó zárja a képet, amelyek a fényes fekete diffúzorból néznek kifelé. Ma már ennek is lehet örülni.
A hátsó lámpákat összekötő LED-csík extra funkciója, hogy programozható, többfél mintát is képes megjeleníteni:
Belső
Aki emlékszik még a 10-15 évvel ezelőtti Audik belsejére, hogy mennyire jól kitalált, kialakított és használható kezelőfelületekkel, gombokkal, kapcsolókkal volt teli, az most zokogni fog az új A5-ös belsejében. Az, hogy az önálló klímakonzol eltűnt és érintőképernyőn kell beállítani a hőmérsékletet, az már nem is annyira meglepő.
Még az sem akkora baj, hogy a fényszórókapcsoló is érintésérzékeny felületet kapott, és ezzel együtt átköltözött az ajtóra – komolyan nem értem miért pont oda – hiszen automata üzemmódban ha sötétedik, magától felkapcsol a tompított fény, nincs vele tennivaló. Bár vannak olyan sofőrök is – pl. én – akik mindig felkapcsolt tompított fénnyel szeretnek autózni.





A kormányra kerülő érintésérzékeny felület viszont rémes ötlet, és teljesen használhatatlan. Ráadásul csúnya is, ahogy a fényes felületen minden ujjlenyomat azonnal meglátszik. Nem véletlen, hogy a konszern más modelljeiben már visszatértek a hagyományos gombok használatához, de itt valamiért még ilyen található. Szintén érintésérzékeny az elakadásjelző kapcsolója is, ami szintén jó nagy marhaság. Jó hír, hogy valami csoda folytán a tekerős, sőt billenthető hangerőszabályzó a gombüldözők radarja alatt maradt és szerencsésen túlélte a tisztogatást.
Első sorában parádés a kényelem, jó az üléspozíció, kényelmes, megfelelő oldaltartású az állítható hosszúságú ülőlapos, villanymotorokkal mozgatható ülés. Az anyagok változatosak, van ezek között kellemes tapintású, jó minőségű felület, de például az ajtózsebekre már nem jutott borítás, ott pucér műanyaghoz érnek a holmik, egyre több prémium modellben találkozni ezzel a spórolással. Háromküllős kormánya a divathoz illően alul és felül is kissé lapított, jó megmarkolni.
A vezető előtt 11,9 colos digitális műszeregység található, a központi kijelző 14,5 colos érintőképernyő, csodás rajzzal, élességgel, és az Android alapú rendszer sebességére sem lehet panasz Emellett a menürendszer is hamar kiismerhető, nincs agyonbonyolítva a rengeteg funkció, beállítási lehetőség ellenére sem.
A tesztautóban csak egy óriási, fényes zongoralakk felület néz farkasszemet az első utassal, de felárért oda is rendelhető egy másik 10,9 colos kijelző, ami az utast szórakoztatja menet közben. Elöl pohártartó, egy pár USB C töltőaljzat és indukciós töltőfelület segíti a feltöltődést, és kisebb nagyobb rekeszekbe is lehet pakolni az úti holmi apraját.
Második sorában 190 centis magassággal éppen elég a láb- és a fejtér, viszont aki itt ül, annak két USB-C töltőaljzat, saját szellőzőnyílások, klímavezérlő és hálós zsebek emelik a komfortérzetét.
Csomagtartója parádés, hiszen profilból hiába néz ki négyajtósnak az A5, ez igazából egy ötajtós. Akkorára nyíló csomagtérajtóval, hogy egy mosógépet is kacagva beletehetsz. Emellett kétoldalról kapsz fényt is pakolásnál, van hová csatlakoztatni az elektromos hűtőládát, kisebb, hálós rekesz, gumis pánt segít kordában tartani a kisebb méretű holmikat.
A hátsó üléstámlák 40:20:40 arányban dönthetők, az alaphelyzetben 445 literes csomagtér 1299 literesre növelhető. A padlószint alatt pedig a kötelező felszerelések kaptak helyet és a defektjavító készlet is itt van.
Technika
Az Audi A5 kétféle, illetve ha az S5-öt is idesoroljuk, akkor háromféle motorral rendelhető. A belépő szintű 2.0 benzinmotor 1984 köbcentis, 150 lóerős teljesítménnyel, 280 Nm-es csúcsnyomatékkal, 9,8 másodperces gyorsulással, 216 km/órás csúcssebességgel. Ugyanez a motor kapható 204 lóerős teljesítményű változatban is, itt a legnagyobb nyomaték 340 Nm, a gyorsulás 7,6 másodperc, a csúcssebesség pedig 245 km/óra.
A TDI motor 1968 köbcentis, soros négyhengeres 204 lóerős, 400 Nm nyomatékkal, 7,7 másodperces gyorsulással, 242 km/órás végsebességgel. A csúcsváltozat S5 már V6-os motort kapott, 2994 köbcentivel, 367 lóerősve, 550 Nm-rel. Ezzel már 4,5 másodpercig tart csak a 100-as tempó elérése, és 250 km/óra az elérhető legnagyobb tempó.
Mindkét TFSI közvetlen befecskendezéses, és változólapátgeometriájú turbófeltöltővel van felszerelve. A TDI motornál ezt 48 voltos lágy hibrid rendszer egészít ki. A mid hibrid rendszer villanymotorja 24 lóerőnyi extra teljesítményt ad, fékenergia-visszanyerésre pedig 25 kW teljesítménnyel képes.
Lassításkor főleg a villanymotorokkal fékez az autó, a mechanikus fékek csak intenzívebb lassításkor lépnek működésbe. A lágy hibrid rendszert az S5 csúcsváltozat is megkapta, abban a 367 lóerős, 3.0 literes V6-os motornak segít be.
Váltóból nincs választék, csak egyetlen, S tronic néven futó, 7 fokozatú duplakuplungos váltó kerülhet az autókba. Míg a szerényebb, 150 lóerős kivitel csak elsőkerék-hajtással kapható, addig a 204 lóerős változat megrendelésénél már opció a quattro összkerékhajtás is.
Vezetés
Biztos baromi unalmas már azt olvasni, mennyire jó dolog a sok magasépítésű egyenkrumpli után földközelben ülve autózni egy klasszikus formájú autóval, pedig így van. Az A5-öt is jó vezetni, pedig igazából semmi igazán extra nincs benne, csak amit tud, azt jól csinálja. A kétliteres benzinmotor nem is egetverően erős, de a soros négyhengeres 204 lóereje teljesen elegendő majdnem minden helyzetre.
A hétfokozatú duplakuplungos váltó finoman, de fürgén kapcsol, és szinte fel sem tűnik, amit csinál. Közben az autó csendben, lendületesen halad. Aki mégis beleszólna a váltásokba, a kormány mögötti fülekkel megteheti. Csak minek.
Városban, autópályán egyaránt csendes marad a beltér, sem motorhangtól, sem szélzajtól nem szenvednek benne az utasok és a rugózás is kényelmes. Az autó alatt elöl hátul független, multilink rendszerű futómű dolgozik, ami szintén feltalálja közepesen hitvány úton is, amikor kényelmesnek kell lennie, és tempósabb kanyarokban sem hagyja cserben a vezetőt. Felárért kapható 2 cm-rel alacsonyabb sportfutómű is – a tesztautóé is ilyen volt – illetve további forintokért adaptív lengéscsillapítás is.
Bár papíron a 12,1 méter a fordulóköre nem kifejezetten jó érték, élőben ez mégsem tűnik soknak, sőt, érzésre kifejezetten jól fordul, ami mögött az alapáras progresszív kormányzást sejtem. Manőverezésnél, parkolásnál alig kell a kormányon fordítani, és már kanyarodik is az autó, nagyobb tempónál viszont épp ellenkezőleg.
Vezetőtámogató rendszerei közül szerencsére a vészfékezéssel járók kimaradtak a teszthétből, a tolatókamera, holttérfigyelő és az adaptív tempómat viszont valóban segítséget jelentettek. Ahogy az is, hogy az idétlen, kötelező táblafelismerős és gyorshajtásra figyelmeztető rendszer hatástalanításához a kormány egyik gombját is be lehet tanítani.
Fogyasztása a gyári 6,9 – 7,7 liter helyett a 9,2 litert úgy elégette, mint a pinty. Mentségére szóljon, hogy ezt javarészt városban autózva hozta össze.
Költségek
Az Audi A5 Limousine árlistája 17 405 180 forinttól indul, a 150 lóerős e 35 TFSI változattal. Az A5 kapható kombi karosszériával is, ennek az indulóára valamivel több, 18 278 940 forint. Visszatérve a Limousine-nak nevezett A5-höz, a motorizáltságban következő szintet jelentő 204 lóerős 40 TFSI kezdőára 19 091 570 forint, és innen már csak a felszereltségi szintekben van változás. Illetve a lista végén ott van a bivalyerős Audi S5 is, 367 lóerővel, 31 946 720 forintért.
Színek közül a fehér és a szürke alapáras, a metálfényezésekért pedig 234, illetve 460 ezer forintot kér a gyár, de van a színlistában 693 ezer forintos tétel is. Aki pedig egyedi színre vágyik, az 2, – 2,4 millió forintos további kiadásra számítson.
Ezeken felül tengernyi feláras extrát lehet még összeszedegetni konfiguráláskor, a szegmensenként változtatható fényáteresztő üvegtető 1 038 860 forintos tétel, a hangszigetelő üvegezés 94 ezer, a vonóhorog 543 560 forint, a színes hangulatvilágítás 224 ezer forintba kerül. Előre összeállított csomagokkal is lehet növelni az autó értékét, ezeket az Audi weboldalán érdemes tanulmányozni.
Az Audi A5 Limousine és vetélytársai – Listaár, forint | |
---|---|
Audi A5 2.0 TFSI quattro S-tronic (204 LE) | 20 179 960 |
BMW 520i Limousine (208 LE) | 24 179 000 |
Skoda Octavia 2.0 TSI 4×4 DSG (204 LE) | 14 675 780 |
Mercedes-Benz C 200 limuzin Mild hybrid drive (204 + 23 LE) | 19 482 000 |
Értékelés
Jót tett az A4-esnek, hogy valamivel izgalmasabb és főleg tágasabb formát vett fel. Ugyan a durván 6 centivel nagyobb kasztni és a tágasabb belső tér még nem feltétlenül indokolja, hogy rögtön egy osztállyal feljebb pozicionálja magát a modell. Ennek ellenére a kupés formajegyeket is mutató Audi A5 leszámítva a túltengő érintésérzékeny vezérlőfelületeket egy jól vezethető, nagyon kifinomult, észszerű motorizáltságú autó.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|