Röviden – Fiat 500X | |
---|---|
Mi ez? | A Fiat 500 mintájára készült kiskategóriás crossover. |
Mit tud? | Olyan cuki, mint az 500-as, csakhogy ebbe egy család is befér, és enyhébb tereptől sem riad vissza. |
Mibe kerül? | Egyelőre még nincs ára, de 4,5 millió forint körül várható. |
Kinek jó? | Azoknak, akik szeretnek magasan ülni, szeretik a szabadidő-autókat, és esetleg szükségük van némi 4×4 képességekre. |
Ha valamiben sosem jeleskedett nagyon a Fiat, az a terepjárószerű típusok előállítása (az 500X ugyanis ilyen). Gyártott ugyan katonai dzsipet Campagnola néven 1951 és 1955, majd 1974 és 1987 között, és ki ne hallott volna a Panda 4×4-ről, de ez azért – a márka több mint százéves múltját figyelembe véve – elég sovány eredmény (a Freemont a Dodge Journey átkeresztelésével született, így nem saját termék).

Kisebb terepakadályoktól sem riad vissza a Cross és a Cross Plus változat, melyeket a kartervédő-lemez imitációjuk alapján könnyű azonosítani. Ezek hasmagassága 179 mm, szemben az elsőkerék-hajtású 500X-ek 162 mm-ével. Amúgy az 500X hátulja is a kis 500-as tökéletes utánérzése
Családtag
Szép kis felhozatal, ehhez csatlakozik most a Fiat 500X, amely már a nevével színt vall: egyértelműen kimondja, hogy a rendkívül sikeres 500-as sorozat tagja. Ez meg is látszik rajta, valóban olyan, mint egy felfújt, négy oldalajtós 500-as. Amúgy a formát egész jól sikerült átörökíteni, talán éppen azért, mert az 500X ügyesen vitte át nagyobb méretbe a kis 500-as arányait. Pedig ez nem is lehetett olyan könnyű, hiszen az X-verzió tényleg nem mini. Hosszúsága 4,25 méter, ami körülbelül annyi, mint a Škoda Yetié, és csak egy kicsit kisebb, mint az Opel Mokka. Ehhez 1,8 méteres szélesség és 1,6 méteres magasság társul, míg a kis 500-as méretei a következők: 3,55 méteres hossz, 1,6 méteres szélesség és 1,5 méteres magasság.

Többé-kevésbé az 500-ast idézi a műszerfal. Minősége kifejezetten jó, a felső részt az Alga Romeókéhoz hasonló mintázatú, puha műanyag borítja. A kormány nem teljesen kerek, az alja kicsit lapos, megkönnyítendő a ki- és beszállást
Csak egy gomb…
Belül nincsenek szembeszökő különbségek a különböző hajtásmódú kivitelek között. Hacsak azt nem vesszük annak, hogy a váltókar mögötti üzemmódkapcsolón egy ábra más. A Normál és a Sport üzemmódok mellett az elsőkerék-hajtásosokon csúszós időre való (All weather), míg a 4×4-eseken a laza talajon előrejutást segítő (Traction) program a harmadik.

A terepjárósabb verziók hajtáslánc üzemmód-kapcsolója . Tizenkét óránál az alapprogram (automatikus összkerékhajtás), négy óránál a terepprogram (nem zárja fixre az összkerékhajtást, de gyorsítja a hátsó kerekek bekapcsolódását a hajtásba), nyolc óránál pedig a sportprogram (kisebb kormányrásegítés, gyorsabb gázreakció, automataváltónál gyorsabb váltás, stb.).
Formabontó
Sajátos kialakítású a műszeregység. Három kör alakú részre tagozódik, de a középső nagyban nem a sebességmérő, és nem is a fordulatszámmérő kapott helyet. Hanem az üzemanyagszint- és a hőfokmérő társaságában egy 3,5 col átlójú színes LCD kijelző, amelyen megjeleníthető a sebesség, a navigációs nyíl, és gombnyomásra még sok más információ. A kisebb, bal oldali aknába a sebességmérőt, a jobb oldaliba a fordulatszámmérőt építették be. Elég messze vannak egymástól, és az is furcsa, hogy kicsit oldalt kell nézni a leolvasásukhoz.

Furcsa megoldás, hogy a két főműszer a szélre került, nem is könnyíti meg a sebesség figyelemmel kísérését. Hacsak, a középső, 3,5 colos kijelzőre nem a sebességet tesszük ki nagy adatként. A kijelzőn egyébként az autó állapotától kezdve a navigációig, sok minden megjeleníthető
Jön másik!
Induláskor mindkét benzinmotor és a kisebbik dízel is csak elsőkerék-hajtással, a nagyobbik dízel pedig csak kilencfokozatú automata váltóval és összkerékhajtással rendelhető. Később érkezik az 1,4 literes benzinmotorból 170 lóerős változat automata váltóval és 4×4-gyel, a kétliteres dízelből is kínálnak majd hatfokozatú kézi sebességváltós (és 4×4-es) verziót, és bekerül a gépháztető alá az 1,3 literes kis dízel 95 lóerővel.
A felhozatalból a két dízelt próbáltuk. Elsőként az tűnt fel, hogy mindkettő halkan teszi a dolgát. Csak 4000/perc táján kezdtek hangoskodni, holott az már túl van a legnagyobb teljesítményükhöz tartozó fordulatszámukon, vagyis már nem is nagyon érte meg őket ennyire pörgetni. Még akkor sem, ha vígan elforogtak akár 5000/percig is.
Dízellel jó!
Mindkettő harmonikusnak tűnt a maga módján. Az elsőkerék-hajtással és hatfokozatú kézi sebességváltóval párosított 1,6 literes dízel könnyedén elboldogult az 500X mozgatásával. Kis, 1500/perces fordulattól szépen vitte, ha nyomtuk neki, akkor gyorsította, és elinduláskor sem kellett megfeszített idegekkel figyelni a kuplung- és a gázpedál mozgatásának megfelelő ütemére (nincs elindulási nehézség). A kézi sebességváltó pedig pontos megvezetésével és könnyű kapcsolhatóságával szerzett jó pontokat.

Ha nem is sportosan, de szépen viszi az 500X-et a kétliteres, 140 lóerős dízelmotor automataváltóval és összkerékhajtással együtt is. Az 1,6 literes benzin- (110 LE) és dízelmotorhoz (120 LE) nem rendelhető összkerékhajtás. Nem dísz a műanyag burkolat, a többi hangszigeteléssel együtt hatásosan tartja távol a motorzúgást az utastértől
Kirándulni jó!
Ez is jelzi, hogy a Fiat 500X-et nem szánták igazi terepjárónak, inkább csak némi terepképességekkel rendelkező szabadidő-autónak. Összkerékhajtása ennek megfelelően minden esetben automatikus (elektronikusan vezérelt több tárcsás, olajban futó tengelykapcsoló iktatja be a hátsó kerekeket a hajtásba), a normál és a Traction üzemmód között csak az a különbség, hogy utóbbinál kisebb a küszöbérték, vagyis hamarabb jelenik meg nyomaték a hátsó kerekeken.

Van ennél tágasabb hátsó traktus is a kategóriában, de 180 centis magasságig el lehet férni. Ehhez nekem még nőnöm kellene vagy egy arasznyit…
Nincs egyedül
Tulajdonságaiban, vezethetőségében kísértetiesen emlékeztet az 500X a Jeep Renegade-re, ami természetesen nem a véletlen műve. A két típus műszaki alapjai, padlólemeze, első MacPherson, hátsó több lengőkaros független kerékfelfüggesztése, a motorok és hajtásláncok többsége mind-mind ugyanaz. Sőt, egy soron készül mindkettő, a Fiat Olaszországban, Melfiben található üzemében.

Alaphelyzetben így, alsó állásba helyezett polccal a legnagyobb a csomagtartó. Ám így sem óriási, 350 literes
Segít a vezetőnek
Bármilyen nemű is legyen azonban a vezető, a Fiat 500X ott segít neki, ahol tud. Számos, a vezetőt segítő rendszert kínál újdonságához a Fiat a holttérfigyelő, a koccanásgátló, a sávelhagyásra vagy tolatáskor a mögöttes keresztező forgalomra figyelmeztető rendszerig. Természetesen navigációs rendszer is kapható, Tom-Tom rendszerű, amihez tolatókamera is tartozik, mégpedig olyan segédvonalakkal, amelyek a kormány elfordításától függő görbülésükkel mutatják, milyen irányba tart az autó.

Feszes a rugózás, főként a próbált 225/45 R 18-as gumik közvetítették hűen az úthibák rázós hatásait. Cserébe a kanyarstabilitás és az irányíthatóság jobb a kategória átlagánál. Gyorsan és csekély oldaldőléssel fordul az 500X
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|