2022-ben a spa-francorchamps-i 24 órás futam alkalmából mutatta be a 296 GT3 versenyautót a Ferrari, és most ugyanott rántja le a leplet a továbbfejlesztett változatról.

A sikeresnek bizonyult 296 GT3-assal (343 futamon 140 futamgyőzelem, 405 dobogó, 56 pole-pozíció), valamint az FIA WEC szabályrendszerét követő 296 LMGT3 változattal szerzett tapasztalatokat felhasználva fejleszti tovább ügyfél-versenyautóját a Ferrari.

6 fotó

A cél az volt, hogy minden lehetséges versenyhelyzetben ütőképesebbé tegyék az autót, megőrizve azt a modularitást, amely példásan egyszerűvé tette a modell karbantartását és beállítását.

Motor és sebességváltó

A motor változatlan maradt a fejlesztés során: a 120°-os hengerszögű V6-osban a két hengersor között dolgoznak a turbók („hot vee” elrendezés), ami egyrészt könnyebbé és kisebbé teszi a motort, másrészt magasabb csúcsteljesítmény érhető el.

A 296 GT3 Evóban, akárcsak a közvetlen elődben, az utcai változatnál előrébb és lejjebb helyezkedik el a motor, ami mélyebb tömegközéppontot és fokozott merevséget eredményez. Hogy a hátsó diffúzor elférjen, 2 fokkal megdöntötték az erőforrást.

Kezesebb, gyorsabb lesz a Ferrari versenyautója 6

A váltó áttételezésén módosítottak a fent említett 343 futam során, meg persze a tesztek és edzések közben gyűjtött információk alapján. Az új kilövésnél a nyomatékleadást helyezték előtérbe.

Aerodinamika

Komoly változásokat vezet be a 296 GT3 Evo az áramlástani jellemzők terén. Még kiszámíthatóbb és stabilabb viselkedést igyekeztek elérni minden versenyhelyzetben, anélkül, hogy rontották volna a leszorítóerőt.

A mérnökök arra törekedtek, hogy a szélárnyékban haladó autón kiegyensúlyozzák az első tengelyre ható erőket, azaz csökkenteni igyekeztek a változó légáramlási jellemzők hatását a reakciókra. Ezt először számítógépes szimulációkkal tervezték meg, majd szélcsatornában ellenőrizték.

Kezesebb, gyorsabb lesz a Ferrari versenyautója 7

A fejlesztések nyomán a karosszéria jóformán minden elemét átdolgozták. Módosult az első splitter profilja, az első fenékburkolat, a lökhárító szélein lévő szárnyacskák, de legnagyobb mértékben a diffúzor, amely a csatornák számát és a hatékony térfogatot tekintve egyaránt megújult. Az első kerékdobok tetején kialakított nyomáscsökkentő rések is újak; ezek nem csak a felhajtóerőt csökkentik, hanem arról is gondoskodnak, hogy a motor tiszta levegőt szívjon.

A szélvédő előtt, az első gépházfedélen két légbeömlőt helyeztek el, amelyek a fékekhez, valamint a pilótához szállítanak levegőt. Szintén megújult a hátsó szárny tartókonzolja, valamint a szárnyvégek lezáróelemei. Mostantól gyorsan és egyszerűen  (egyetlen csavarral) állítható a szárny szöge, úgy, ahogy azt az LMGT3 típusokon már alkalmazták.

Folyadékdinamika

Több mint 20%-kal több levegőt juttatnak a első fékekhez, mint a GT3 modellnél, és a kormányszervó szivattyúja is hatékonyabb hűtést kapott.

Kezesebb, gyorsabb lesz a Ferrari versenyautója 8

LMGT3 tapasztalatok 

A hátsó kerékívet és az azt körülvevő karosszériaburkolatot egy az egyben az LMGT3 modellváltozattól vették át, a meredekebben álló panelek jóvoltából könnyebb felszerelni a különböző GT-szériákban alkalmazott, eltérő abroncsokat.

A visszapillantók is ehhez a karosszéria-módozathoz igazodnak, valamint módosították a jelenlegi tükröknél jelentkező rezgések frekvenciáját és karakterét. A tükör egyes elemei beljebb költöztek, más szögben állnak, ami nem csak a rezgéseket csillapította, de jobb hátratekintést is biztosít.

Menetdinamika

Mindkét tengelyen módosult a futómű kinematikája, így kisebb fizikai terhelés éri az elemeket, ezáltal nő a megbízhatóság. Az új kialakítás közvetlenebb kapcsolatot teremt az első és a hátsó tengely mozgása között, valamint megkönnyíti a beállítást.

Vezetői környezet

A kezelőfelület nem változott, feljavították viszont a szellőzést: beépítettek egy extra ventilátort, amely külön kapcsolót is kapott (a középkonzoli gombsor alján öntapadós címkével jelölve.)

Kezesebb, gyorsabb lesz a Ferrari versenyautója 9

Bemutatkozás

A 296 GT3 Evo még nincs kész: előbb a Ferrari befejezi az aerodinamikai csomag véglegesítését, és csak utána kerülhet sor a homologizációra. A tervek szerint az új autó a 2026-os versenyszezonokban állhat először rajthoz.

A módosítások utólag is alkalmazhatók, csomagban megvásárolhatók az eredeti 296 GT3 modellekhez.

Ha megnéznéd a 296 GT3 Evo-t bemutató gyári videót, valamint áttekintenéd a műszaki adatokat, kattints ide!

Jó hírünk van: ha veszel egy 296 GT3 Evót, vehetsz egy Piloti Ferrari 296-ost is: