A Fiat 1980-ban mutatta be az eredeti Pandát, amelyet tervezője, Giorgio Giugiaro munkássága egyik fénypontjaként jellemzett. Három év múlva világújdonság született a parányi cipős doboz keretein belül: a Panda 4×4 az első olyan városi kisautó volt, amely keresztmotorral társított összkerékhajtást.





A kézzel kapcsolható osztómű mellett különleges sebességváltót is kapott a Panda 4×4: ennek 2-5. fokozatainak ugyanaz volt az áttételezése, mint az alapmodell négy előremeneti fokozatánál, míg az egyes extrém rövid, terepre szánt áttétel volt. Ehhez erősebb motorok, teherbíró hátsó futómű társult. Habár robusztus modellnek szánták, készült belőle egy divatos csúcsverzió: a Panda 4×4 Sisley, amely metálfényezést, fehér keréktárcsákat, tetőcsomagtartót, fényszórómosót és matricázást kapott.
Panda 4×4 Sisley
A gyár nem tér ki erre, de valójában ez az eredetileg limitált kiadásnak szánt, aztán mégis három éven át gyártásban tartott Sisley kivitel adta a stiláris ihletet az új Grande Panda 4×4 tanulmányautóhoz, ami – nem titok – egy leendő szériamodell előfutára. A bordó fényezés, a klasszikus acél felnik, az oldalfalon olvasható felirat és a tetőcsomagtartó mind a Sisley variánst idézik. Extra a két pár kiegészítő fényszóró – és már most elkottyantotta a gyár, hogy a szériamodellhez még sokkal több tartozékot fognak kínálni.
Ami a műszaki tartalmat illeti, annyit árultak el, hogy a hátsó kerekeket egy saját villanymotor hajtja – legalábbis a tanulmányautón, de vélhetőleg majd a sorozatgyártású típuson is. Az viszont nem derült ki, hogy ez egy tisztán elektromos hajtáslánc kiegészítése lesz, vagy egy hibrid konfigurációt egészítenek ki villanymotorral.
Annak fényében, hogy a tanulmányautót a Grande Panda Hybrid sajtóvezetésén leplezték le, illetve, hogy a Stellantis berkein belül, egy felsőbb méretosztályban már létezik egy ilyen mild hibrid összkerékhajtású konfiguráció, erre tippelünk.
Cikkünkben nem részleteztük a Fiat Grande Panda egyéb jellemzőit; ezekről az alábbi képre kattintva olvashatsz nagyon részletesen.