A brit Lotus Cars immár húsz éve vásárol a Toyotától motorokat különböző típusaihoz.  Az Elise 1,8 literes, soros négyhengeres motorokat, az Evora és az Emira 3,5 literes V6-ost, az Exige pedig mindkettőt alkalmazta. Ezek közül ma már csak az Emira kapható, mint a cég utolsó benzinmotoros típusa; a 2GR-FE Toyota-blokk  kompresszorral szerelve 400 lóerőt ad le, látványos emlékeztetőül arra, hogy mennyire hiányozni fog a belső égésű technológia, amikor már csak villanymotoros típusokat gyárt a cég.

3.5 V6 mellé idővel felsorakozott egy AMG turbómotorral szerelt belépő verzió: a kétliteres blokk 365 lóereje több volt, mint amit soros négyhengeres motor valaha teljesített a Lotus közúti típusaiban.

8 fotó

A 2025-ös modellévre a V6-os csúcsmodell nem változik – 405 lóerő, hatos kézi vagy automata váltóval, Touring futómű, részlegesen önzáró differenciálmű, lyuggatott féktárcsák és  Goodyear Eagle F1 SuperSport abroncsok teszik szuverén gran turismóvá.

A 2,0 literes AMG-blokk viszont 10 százalékkal erősebb lett, és ezzel teljesítményében pontosan utolérte a V6-ost. Menetdinamikájában még le is körözi: mindössze 4,0 másodperc alatt gyorsul 0-100 km/órára – az előző négyhengeresnek 4,4 másodperc, a V6-osnak 4,3 másodperc kellett ehhez. Ez érthető is, hiszen míg a Toyota-blokk maximális forgatónyomatéka 420 Nm, a feljavított négyhengeres az eddigi 430 helyett 480 Nm-t tud. A végsebesség terén szintén utolérte a V6-ost a sornégyes, mindkettő 290 km/órával tud száguldani.

Kevesebb pénzért ad többet ez a sportkocsi 6

Lotus Emira V6

Erre egyébként állítólag nem csak a jófejség késztette őket: úgy tudjuk, a Toyota tavaly befejezte a 2GR-FE blokk gyártását, így a Lotus sem fogja tudni már a végtelenségig gyártani a hathengeres modellt – úgy talán könnyebb lesz beletörődni a veszteségbe, hogy valójában a nyers számok terén többet kap az ember a pénzéért – méghozzá kevesebb pénzéért, hiszen a Lotus Emira Turbo SE induló ára 89 500 angol font, azaz 42,5 millió Ft, míg az Emira V6 valamivel magasabban, 92 500 fontnál, 44 millió forintnál indul.

A fejlesztéssel párhuzamosan a Lotus új felszereltségi szintet is dobott a kisebb (de immár nem gyengébb) Emirára: sportfutómű, rajtautomatika és lyuggatott féktárcsák, piros féknyergek, 20 colos szürke keréktárcsák és fekete kipufogó végcsövek dögösítik az autót.

Kevesebb pénzért ad többet ez a sportkocsi 7

Lotus Emira

Az autó ezentúl az Emira Turbo SE nevet viseli, aminek hatalmas hagyományai vannak a Lotusnál  – márnint az SE (Special Equipment) címkének, amely már a cég legelső sorozatgyártású közúti típusán, az 1957-es Lotus Elite-en (Type 14) megjelent, és azóta tucatnyi modellen alkalmazták a gazdagabb felszereltségű, nagyobb teljesítményű modellverzió jelzésére.

Nem csak ez a fejlesztés emeli most a figyelem középpontjába az Emirát, hanem az is, hogy a közelmúltban elkészült belőle a tízezredik darab, amit az alábbi fotón láthatsz. Pörög egyébként az élet a cégnél, jelenleg 5000 autót építenek évente, míg egy évtizede harmadennyit se tudtak. Az Emirából egyébként máris többet gyártottak, mint a legendás Esprit-ből, pedig azt csaknem három évtizeden át tartották gyártásban.

Kevesebb pénzért ad többet ez a sportkocsi 8

A tízezredik Lotus Emira