Vadonatúj, 29 ezer négyzetméteres gyártócsarnoknak tették le az alapkövét pénteken Komáromban, a BYD autóbusz és tehergépjármű gyárában. A beruházás megerősíti a márka hosszútávú elköteleződését Magyarország mellett, hiszen a konszernek Szegeden is épül egy gyára, ahol elektromos személyautók készülnek majd. Emellett a BYD európai kutatás-fejlesztési központja is Budapestre költözik hamarosan. Fóton pedig egy akkumulátor összeszerelő üzeme van a BYD-nak.
“Ez a bővítés nem csupán a gyártási kapacitás növeléséről szól, hanem arról is, hogy közösen építünk egy zöldebb és intelligensebb jövőt” – jegyezte meg Stella Li, a BYD ügyvezető alelnöke. A projekt a kormány, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA), valamint Komárom város önkormányzatának támogatásával valósul meg. A márka összesen 32 milliárd forintot fordít a bővítésre, amiből 3,1 milliárd forint kormányzati támogatás.
Az üzem – amelyet 2019-ben a Vezess meglátogathatott, hogy bepillantást nyerjen az elektromos buszok összeszerelésébe – jelenleg a nyugat-európai igényeket elégíti ki. Érdekesség, hogy a 66 ezer négyzetméteres alapterületű gyár korábban a Nokiáé volt, majd a BYD megvásárolta és 2017-ben megkezdte itt az elektromos buszok, valamint buszalvázak összeszerelését. A 700. Magyarországon gyártott BYD elektromos autóbusz 2024 augusztusában gördült le a gyártósorról egy B18-as csuklós autóbusz személyében.
A BYD autóbuszai már 26 európai ország több mint 160 városában közlekednek, eddig összesen több mint 590 millió kilométert tettek meg, és mintegy 630 000 tonna CO₂-kibocsátástól óvták meg a bolygót. Ennek köszönhetően a BYD vezető szerepet tölt be az európai elektromos buszpiacon.